subota, 14. veljače 2015.

Evo zašto i od kada slavimo "Dan zaljubljenih"

U cijelom svijetu danas se obilježava 14. februar, Dan zaljubljenih, praznik koji korijene ima u legendi o svetom Valentinu, svećeniku što mu je prema predanjima glava odrubljena jer je tajno vjenčavao zaljubljene parove u 3. vijeku.
Koliko je istine u takvim predanjima, a koliko je sve to samo legenda, te kako se takav praznik danas slavi u cijelom svijetu iako se u svojim dugim putovanjima kroz vijekove davno odvojio od prvobitnog vjerskog oblika u potpuno sekularni, svojevremeno je govorio za Fenu fra Ivan Šarčević.
On je kazao da je priča o svetom Valentinu ipak u domenu legende te da se ne može sa sigurnošću utvrditi ni da li je bio stvarna osoba, kao ni istinitost detalja u vezi sa njegovim životom. Tek se pretpostavlja da je živio u 3. vijeku i da ga je ubio rimski car Klaudije II 269. godine. Smatra se da je Valentin bio ljekar i biskup.
- Njegovo štovanje u Crkvi počinje u 4. vijeku ali u pravom smislu tek u 15. vijeku i to vjerojatno dolazi iz profane kulture kao Dana zaljubljenih. Koliko to ima veze sa 14. februarom kada se u starom rimskom kalendaru slavila božica Junana ili Juno, Božica zaljubljenih, i to nije skroz potvrđeno - istaknuo je on.
Od 15. vijeka taj dan se uzima kao Dan zaljubljenih, što se održalo do danas. Taj datum više nije obavezan za slaviti u Crkvi, već je u potpunosti prešao u svjetovnu, odnosno sekularnu zbilju.
Kakvi god mu korijeni bili i koliko god bila istinita priča o svetom Valentinu, Dan zaljubljenih u 21. vijeku vremenu s toliko ratova, nesretnih i gladnih, vrijedan je spomena i proslave najznačajnije niti čovjekova života - ljubavi.

Nema komentara:

Objavi komentar